Dino Bošnjak (27) već godinama je konstanta u hrvatskoj atletici, dominantna figura u disciplinama od 1.500 do 10.000 metara, kao i na cestovnih 10 km. Nakupilo se svih tih godina naslova državnih prvaka da ni sam ne zna koliko, od stadiona i dvorane do ceste i krosa.
– Ajoj, stvarno ne vodim evidenciju. Teško mi je i okvirno reći, ali recimo da ih je oko 50-60 – rekao nam Dino na početku razgovora.
Oko posljednjeg naslova nema dvojbe, došao je u nedjelju na Mladosti u utrci na 10.000 metara. Prije toga je osvojio i dvoranska zlata na 1.500 i 3.000 metara, a na ovoj kraćoj dionici je istrčao i drugi dvoranski rezultat svih vremena u Hrvatskoj (3:47.92). Dobar početak godine od koje Dino puno očekuje.
– Lani nisam nastupao u dvorani jer sam bio ozlijeđen, ali ove godine sam mogao opet trčati i 1.500 i 3.000 m, jer nije bio neki zgusnuti raspored. Dobro smo trenirali, probali smo ići i na normu za Europsko dvoransko prvenstvo, malo mi je falilo na 1.500 m, oko 2-3 sekunde. Ali, dobro je što sam konačno zdrav i sve se zasad dobro razvija. Sad ćemo još odraditi bazu i početi se spremati za pravu sezonu na otvorenom. Nismo još odlučili koje će discipline biti u fokusu, ali za početak bih trebao nastupiti na Prvenstvu Hrvatske u štafetama, 22. svibnja. Imamo malo ludu ekipu, povratnike u atletiku, sklepani smo sa svih strana, pa će biti zanimljivo, borba “na krv i nož”, ha-ha. Mislim da imamo dosta dobre šanse za medalju. A za dalje ćemo vidjeti, nadam se da će se ugurati neki miting, trebao bih najprije istrčati neki dobar rezultat na dužim dionicama, pa se onda spustiti na 1.500, eventualno 3.000 m. Ali, za početak ćemo vjerojatno poraditi na 5.000 i 10.000 m da podignemo to na neku veću razinu – ističe član Atletskog kluba Velika Gorica.
Cilj je, pretpostavljamo, spustiti rezultate barem u nekim disciplinama
– Sigurno, sad kad sam zdrav, vjerujem da u svakoj disciplini mogu istrčati osobni rekord. Za ovo Prvenstvo na 10.000 m se nisam posebno spremao jer je dosta rano došlo, a kako sam trčao i u dvorani, nisam stigao odraditi sve treninge. Nismo htjeli ništa forsirati, ni previše riskirati po onoj hladnoći jer mi se znalo dogoditi prijašnjih godina da me u proljeće počnu boljeti koljena od promjene terena. Ove godine čak nismo ni na pripreme išli. Svi su bili negdje, a ja doma po hladnoći, na traci ili vani na kiši. Nemam što pametovati, samo moram odraditi treninge i ostati zdrav.
Bude li tako, mogla bi ovo biti dobra sezona za Dinu.
– Za početak želim istrčati osobne rekorde, a na trici se približiti i hrvatskom rekordu (7:48.72, op. a.). Vjerujem da mu ove godine mogu biti jako blizu, ne bi me čak iznenadilo ni da ga istrčim, ali za to mi treba neka kvalitetnija utrka. Ne mogu to sam, a u Hrvatskoj, bez želje da ponižavam dečke, nema nekoga tko bi mi mogao povući utrku na željeni ritam, tako da ću morati potražiti neku utrku vani. Vidjet ćemo kakva će biti situacija s koronom jer trenutno ne znaš što možeš očekivati, kako ćeš putovati, kako ćeš se vratiti, hoćeš li morati u karantenu, hoćeš li se morati testirati… Moraš o sto stvari razmišljati prije nego bilo kakav potez povučeš.

Je li dugoročna ambicija okušati se i u polumaratonu i maratonu?
– Da, sigurno. Trenutno još ne, možda za 2-3 godine ako vidim da na stazi to više nije to. Naši su planovi da čim se prvi put pojavim na polumaratonu, odmah srušim i hrvatski rekord (1;03:47, op. a.). A što se tiče maratona, za to treba malo više trenirati, a to su i drugačiji treninzi u odnosu na ovo što sada radim. Za to su potrebne i malo veće pripreme, a to ne mogu odraditi u Velikoj Gorici. Vjerojatno ću morati ići negdje u visinu na pripreme da tijelo to malo lakše podnese. Ne možeš ovdje toliko kilometara napraviti, noge previše pate, a gore ipak napraviš manje kilometara, a učinak je praktički isti. Ali, zasad još ne razmišljam previše o polumaratonu i maratonu, želim spustiti osobne rekorde na 3.000, 5.000 i 10.000 m. Čak na desetki možda i ne toliko, eventualno kroz godinu ili dvije. No, cilj je svakako srušiti neki seniorski rekord. Dok to ne napravim, sigurno se neću maknuti sa staze.
Dino je 2013. osvojio brončanu medalju na 10.000 metara na Europskom juniorskom prvenstvu u Rietiju. Put do slične razine u seniorskim vodama iznimno je težak, posebno kad su trkačke discipline u pitanju. Potvrđuje nam to i sam.
– Ovisi, ako imaš grupu, onda je lakše. Kod nas nema dovoljno kvalitetnih atletičara i onda još svatko od njih trenira zasebno, nikako da se netko dogovori. Recimo, idemo na pripreme u Medulin, deset dana ćemo trenirati zajedno i svi ćemo kolektivno napredovati. Jednostavno, ili nema novca ili nitko ne želi povući takav potez i svi se praktički vučemo sa strane. Iskreno, da nisam istrčao juniorske rekorde (na 3.000, 5.000 i 10.000, op. a.), pitanje je bih li uopće ostao u atletici. Sad me još jedino vuče želja da istrčim seniorske rekorde. A kad pogledaš europsku i svjetsku atletiku, to je nebo i zemlja. Ne možeš se bez nekih dodatnih sredstava ničemu nadati. Oni su šest mjeseci godišnje na pripremama, a ti nemaš deset dana priprema. I imaju fizioterapeute i sve ostalo, a to u Hrvatskoj vjerojatno ima samo pet ljudi. A o trkačima da i ne govorim. Realni smo svi, svi su svjesni toga, ali ne priča se previše o tome jer ne može se apsolutno ništa promijeniti. Možeš eventualno početi raditi, pa si sam plaćati, ali kako ćeš raditi i trenirati dvaput dnevno? Pogotovo na dužim prugama na kojima moraš trenirati dvaput dnevno, nemaš druge opcije, bez toga ne možeš napredovati. I gdje tu onda ugurati posao? Eventualno da radiš u noćnoj smjeni, ha-ha.
Bošnjak u AK Velika Gorica nije samo atletičar.
– Ja sam i voditelj u klubu. Ima nas 20-ak trenutno. Otkad je korona došla, mrvicu nas je manje, ne želimo prevelike grupe kako ništa ne bismo riskirali. Na svakom treningu mjerimo i temperaturu, presvlačimo se vani, maksimalno pazimo da se netko ne zarazi. Prošlo je, eto, više od godinu dana i nitko se nije zarazio, a ni ja sam nisam imao problema. Možda sam i prebolio, ne znam, ali sumnjam jer već bih ja to osjetio na sebi.
OSOBNI REKORDI DINE BOŠNJAKA
- 1.000 m 2:28.24
- 1.500 m 3:42.94
- 2.000 m 5:16.88
- 3.000 m 7:57.57
- 5.000 m 14:12.20
- 10.000 m 29:31.0
- 5 km 14:51
- 10 km 30:36