Budući da smo nedavno objavili dva teksta o primjeni vegetarijanske i veganske prehrane u sportovima izdržljivosti, red je da objavimo i prikladni recept. Za tu prigodu izabrao sam veganski hamburger od leće i gljiva, jedno od omiljenih jela Scotta Jureka, možda najpoznatijeg američkog ultramaratonca ovog stoljeća. Scott Jurek je vegetarijanac od 1997., a vegan od 1999. godine. Ovaj recept se nalazi u njegovoj popularnoj knjizi “Jedi i trči” (Eat & Run) objavljenoj 2012. godine, koja je 2014. prevedena na hrvatski jezik, ali je hrvatsko izdanje, čini mi se, rasprodano.
Tko je Scott Jurek
Scott Jurek je svoje najznačajnije sportske rezultate postavio na trail i cestovnim utrkama duljine preko 100 milja (160.9 km), uglavnom u razdoblju između 2000. i 2010. godine, dakle kao vegan. Između njegovih mnogih značajnih sportskih postignuća izdvajamo:
- Sedam puta za redom (1999.-2005.) pobjednik najstarije trail utrke na 100 milja u svijetu, legendarne The Western States 100-Mile Endurance Run;
- Dva puta (2005-06.) pobjednik 135-milja dugog Badwater 135-Mile Ultramarathon, kojeg mnogi ubrajaju među najteže ultramaratone na svijetu (primjerice, vidi the World’s Toughest Foot Races);
- Tri puta uzastopno (2006-08.) pobjednik Spartathlona, 245 km dugog povijesnog ultramaratona od Atene do Sparte;
- 2010. godine (u 37. godini života) na IAU Svjetskom prvenstvu u trčanju na 24-sata osvoja ‘samo’ drugo mjesto (pobijedio je japanac Shingo Inogue), postavivši pritom tadašnji američki rekord;
- 2015. prelazi čuveni 3.520 km dugi Appalachian Trail u tada rekordnom vremenu od 46 dana, 8 sati i 7 minuta.
National Geographic ga 2016. godine uvrštava u svoj godišnji izbor avanturista godine (National Geographic Adventurers of the Year), a Runner’s World 2013. godine stavlja na popis ‘najvećih’ trkača svih vremena (the greatest runners of all time). (Izbor Runner’s Worlda je bio organiziran po vremenskim razdobljima, a Scott Jurek je uvršten u ‘najveće’ trkače 21. stoljeća do tada.)

Jurekov recept za veganski hamburger od leće i gljiva
Komentirajući ovaj recept, Scott Jurek je u napisao da je odrastao uz roštilj na logorskoj vatri i da zna što je dobar (mesni) hamburger. Tvrdi da je hamburger od leće i gljiva barem jednako ukusan. ”Za svakog nevoljnog vegana zabrinutog da nikada ništa neće zamijeniti okus i teksturu sočne goveđe pljeskavice, razmislite o hamburgeru od leće. Možda nije toliko bitno da je leća izvrstan izvor proteina, da je jedna od mahunarki koja se najbrže priprema, ili da se konzumira u velikim količinama diljem [svijeta]. Ono što će vas najviše dojmiti je njen nježan, sočan i ‘mesnat’ okus.”
Sastojci (dostatni za 12 hamburgera promjera 10 cm):
1 šalica (190 grama) suhe zelene leće (2¼ šalice kuhane leće)
2¼ šalice (5,4 dl) vode
1 žličica suhog peršina
¼ žličice crnog papra
3 češnja zdrobljenog češnjaka
1¼ šalice (65 grama) sitno nasjeckanog luka
¾ šalice (90 grama) sitno sjeckanih oraha
2 šalice (250 grama) sitnih krušnih mrvica
½ šalica (75 grama) mljevenih lanenih sjemenki
3 šalice (225 grama) sitno nasjeckanih gljiva po izboru
1½ šalica (100 grama) sitno nasjeckanog kelja ili špinata
2 žlice maslinovog ili kokosovog ulja
3 žlice balzamičnog octa
2 žlice Dijon senfa
2 žlice pekarskog kvasca
1 žličica morske soli
½ žličice crnog papra
½ žličice mljevene paprike
Priprema
U manjem loncu zakuhajte leću, vodu, peršun, 1 češanj češnjaka i četvrtinu šalice luka. Smanjite toplinu i pirjajte, djelomično pokriveno, 35 do 40 minuta, sve dok leća ne upije vodu i omekša.
Dok se leća kuha, u posudi pomiješajte orahe, krušne mrvice i mljevene lanene sjemenke. Dodajte kvasac, sol, papar i papriku i dobro promiješajte.
Na ulju popirjajte preostali luk, preostali češnjak, gljive i kelj (ili špinat) 8 do 10 minuta, a zatim ostavite da stoji. Maknite leću s vatre, dodajte ocat i senf, te zgnječite gnječilicom za krumpir ili drvenom žlicom u gustu pastu.
U velikoj zdjeli dobro pomiješajte pripravljenu leću, pirjano povrće i mješavinu krušnih mrvica, oraha i lanih sjemenki. Ohladite u hladnjaku oko 30 minuta ili dulje. Smjesu možete i zamrznuti za kasniju pripremu.
Rukama oblikujte pljeskavice željene veličine i stavite na papir za pečenje. Lagano pržite u pećnici, na roštilju ili u tavi (obično oko 3 do 5 minuta sa svake strane), sve dok pljeskavice ne postanu hrskave i poprime blagu smeđu boju.
Dobar tek!